כל מה שאתה צריך לדעת על מרפסת

עולם אל תזלזל בכוחה של מרפסת. קיים בכמעט 50 אחוז מהבתים חד-משפחתיים החדשים, 1 החיוני החיצוני הזה הוא השילוב המושלם של צורה ותפקוד. לא רק שמרפסת מציעה מקום נוח לשליחים להשאיר חבילות ולאורחים להיכנס לחלל שלך, אלא שהיא גם יכולה לתת לבית שלך משיכה רצינית. וכשהטמפרטורה מתאימה בדיוק, זה מקום אידיאלי לנוח ולהירגע.

אבל, כל עוד אנחנו רואים ודורכים על מרפסות, אנחנו רק לעתים רחוקות חושבים על מאיפה הם באים. למה מרפסות כל כך פופולריות? האם יש סוגים שונים של מרפסות? למעשה, האם תוכל בכלל לתאר מהי מרפסת? מסתבר שיש הרבה יותר במרפסות ממה שנראה לעין.

מה זה מרפסת?

בדרך כלל, מרפסת היא אזור מקורה המחובר לכניסה לבניין. למרפסת יש בדרך כלל דפנות פתוחות ומציעה מעבר קל בין הבית והחוץ.

"מרפסת היא לא רק דלת כניסה מקורה", אומרת סילביה ג'יימס, מעצבת פנים  בבריטניה. "זהו מאפיין אדריכלי שניתן למצוא משני צידי הבית, כרוך סביב המבנה כולו, או בפינה אחת. תפקידם הבסיסי הוא לספק מחסה לאנשים הנכנסים לבית כשיורד גשם או סתם כשהם צריכים מקום ליהנות מהחוץ מחזית הנכס."

כדי לעזור לשפר את הידע שלך בעיצוב, עיין במדריך המקיף שלנו למרפסות.

מאיפה הגיעו מרפסות?

למרות שסגנון המרפסת שאנו מכירים ואוהבים היום נוצר לפני כ-125 שנים, אולי תופתעו לשמוע שהקונספט מתוארך למאות שנים אחורה. הכל התחיל באכסדרה, סמל של תכונה ארכיטקטונית-לוכסן-סטטוס ביוון העתיקה. לפי וושינגטון טיימס , האכסדרה הגדירה פתח כניסה לבית, והעניקה לחלל כולו אווירה של סמכות. 2 משם, מדינות שונות נתנו לאכסדרה סיבוב משלהן. לדוגמה, במהלך ימי הביניים האיטלקיים, האכסדרה לבשה צורה של אכסדרה – או מסדרון חיצוני מקורה.

בסופו של דבר, תופעת המרפסת עשתה את דרכה לאמריקה בשנות ה-1700 והפכה למתקן אהוב מאה שנה מאוחר יותר. למה? מחקרים מראים שהמהפכה התעשייתית הקלה בהרבה על ייצור חלקים הדרושים למרפסת. בנוסף, הודות לעליית שעות הפנאי, מרפסות הפכו למקום המושלם לבילוי וליהנות ממזג האוויר היפה. 3

 

מהם סוגים שונים של מרפסות?

כמובן, מרפסות עברו כברת דרך מאז מקורותיהן העתיקים. למעשה, המרפסת הטיפוסית עוצבה מחדש למספר סגנונות, ומספקת שלל מגורים. מכיוון שלכל סוג של מרפסת יש הבדלים משלו, אנו מפרקים את היסודות להלן:


 • אֶכסֶדרָה

  המשקף את השורשים היווניים שלו, אכסדרה היא אזור קטן ומכוסה ממש מול הכניסה לבית. יותר פעמים, אכסדרה נתמכת על ידי עמודות.


 • מרפסת גשם

  רוצים להפוך את המרפסת שלכם להרחבה של הבית שלכם? למרבה המזל, במרפסת גשם יש מספיק מקום לפינת ישיבה. בדרך כלל, לסגנון זה יש סיומת גג המאפשרת לזרום למי הגשם.


 • מרפסת אחורית

  למרות שמרפסות נמצאות בדרך כלל בחזית הבית, חלק מהתושבים עשויים לאהוב את הרעיון של מרפסת אחורית. תחשוב על זה כעל סיפון מכוסה.


 • לנאי

  לנאיס אולי זועם בהוואי, אבל יש להם הרבה משיכה עולמית. בהגדרה, לאנאי היא מרפסת סגורה. בניגוד לחדרי שמש, חניון מתגאה בדרך כלל ברצפת בטון ונמצא על הקרקע ממש ליד הבית.


 • לוג'יה

  רוצה לקחת את החיים שלך בפנים ובחוץ לשלב הבא? התכוננו להתאהב באכסדרה, שהיא בעצם מסדרון חיצוני מקורה. בשימוש נפוץ כמילה מפוארת למרפסת, ניתן למצוא אכסדרה הן בקומת הקרקע והן במפלסים העליונים.


 • מרפסת מוקרנת

  מעוטרת בסגירה ממוגנת, ניתן ליהנות ממרפסת מסך כל השנה. יש אנשים שאפילו מתייחסים לסגנון זה כאל מרפסת שמש או חדר פלורידה.

   

 • מרפסת עוטפת

  הפק את המרב מהחלל החיצוני שלך עם מרפסת עוטפת, שמצפת לפחות שני צדדים של הבית. אבל רגע, זה לא אותו דבר כמו מרפסת? ובכן, לא לגמרי: מרפסות מתהדרות בעיצוב באוויר הפתוח. 4

מהם המאפיינים של מרפסת?

כיום, מרפסות מגיעות בצורות, גדלים וסגנונות רבים; עם זאת, יש להם כמה דברים משותפים. לדברי ג'יימס, הכל מסתכם בגג, בצדדים ובכניסה.

"הגג מגן על שאר הבית ממזג האוויר ונתמך על ידי עמודים, קירות או תומכים חיצוניים אחרים", היא אומרת. "צדדים פתוחים מספקים נוף ברור לעומדים במרפסת, מה שמאפשר גם בריזה להיכנס לבית".

באופן ספציפי, ג'יימס אומר שלפחות 50 אחוז משטח המרפסת צריכים להיות מחוברים לבית, והתקרה צריכה להיות נתמכת על ידי הבסיס של הבית. (אחרת, ייתכן שאתה מתמודד עם סיפון או פטיו.)

אבל, מעל הכל? מרפסת צריכה להציע גישה ישירה מהפנים של הבית לחיק הטבע.

האשוחית / מישל בקר

מרפסת מול פטיו

המונחים משמשים לעתים קרובות לסירוגין, אך ישנם הבדלים טכניים בין מרפסת לפטיו.

מרפסת היא בדרך כלל חלל מקורה המשמש כאזור מעבר, המגן על הכניסה הקדמית או האחורית לבית. זה יכול להיות תועלתני למדי, להציע מקום להתכונן לעזוב או להגיע הביתה (כמו חדר בוץ חיצוני) או אחסון עבור אביזרים או כלים חיצוניים. ניתן להשתמש במרפסות גם למנוחה או למפגשים חברתיים, בהתאם לגודל המרפסת. מרפסות יכולות לקבל אור שמש ישיר כאשר השמש עוברת לאורך היום, אך הן כמעט תמיד מכוסות, כך שבדרך כלל הן אינן חללים שטופי שמש.

פטיו הוא בדרך כלל חלל גדול ומרוצף המשמש לבישול, אוכל ואירוח בחוץ. פטיו בדרך כלל נשארים פתוחים לשמיים (או לא מכוסים, במילים אחרות), כך שהם אופציה מצוינת למי שרוצה ליהנות מאור שמש ישיר כל היום. אנשים רבים מוסיפים שמשיות חיצוניות לצל למרפסת שלהם כדי להפוך את החלל לשימושי גם בימים חמים.

מִרפֶּסֶת
 • צמוד לבית
 • מספק כניסה מעבר לבית
 • בעל מבנה גג
מבואה
 • יכול להיות צמוד לבית או צמוד קרקע
 • משטח הרצפה מרוצף לעתים קרובות
 • בדרך כלל פתוח לשמיים

איך לקשט מרפסת

מרפסות עשויות להציע משיכה אינסופית ונוחות, אבל הן גם דרך מצוינת להראות את הסגנון האישי שלך. אם אתה מחפש קצת השראה, בדוק את שלושת הטיפים הבאים לקישוט המרפסת שלך,

להתנגד לכוח הכבידה

רוצה להפיק את המרב מהאכסדרה הקטנה או מרפסת הגשם שלך? לפעמים הדרך היחידה ללכת היא למעלה. המעצבת קלי שאנון לקחה את ההגדרה הזו לגבהים חדשים – תרתי משמע – על ידי הוספת אדניות תלויות למרפסת. (גם המעקות הכחולים הפיגמנטיים הם מגע נחמד!)

k shan עיצוב מרפסת
 

צור קשר

השאירו פרטים ונשמח ליצור קשר

אנו מאמינים שידע מקצועי ונסיון עשיר מובילים לפרויקט מוצלח!

יצירת קשר

משרד

חנה בבלי 7 פסגת זאב ירושלים

דברו איתנו